İzmir'de S plakalar iptal ediliyor

2010-05-06 22:12:00
S plakalar iptal ediliyor Büyükşehir Belediyesi'nin, ihale yoluyla 6 bin 500 ile 16 bin 500 TL arasında değişen fiyatlarla sattığı 491 adet plaka geçerliliğini yitirecek

ERTAN GÜRCANER

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2009'da ihaleyle dağıttığı 491 adet 'S' plakayı iptal etme kararı aldı. Belediyenin bu kararı almasına, İzmir Otobüsçüler ve Servisçiler Odası'nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) dağıttığı 'S' plakalarla ilgili açtığı davayı kazanması neden oldu. Başkan Aziz Kocaoğlu, plakaların geri alınacağını vatandaşlara da paralarını geri iade edeceklerini açıkladı. Yargı kararına uyduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "S plakanın yargıya gitmesinin ardından ne var bilemiyorum. Biz S plakalı araçların yetersiz kaldığını tespit edip ihaleye çıktık. Yargı iptal etti. Bundan sonra ne olacağını hep birlikte yaşayıp göreceğiz" diye konuştu.

HUKUKİ YOL
S plaka dağıtma yetkisinin Büyükşehir Belediyesi'nde değil, İl Trafik Komisyonu'nda olduğu yönünde defalarca uyarıda bulunduklarını belirten İzmir Otobüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, "Ancak, Büyükşehir Belediyesi'nde bazı bürokratlar Kocaoğlu'nu yanlış bilgilendirdi. Bürokratlar, kraldan çok kralcılık yaptı. İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği'ne ihale yetkisinin UKOME'de mi yoksa İl Trafik Komisyonu'nda mı olduğunu yazı ile sorduk. Bakanlık Hukuk Müşavirliği 2008 yılı Eylül ayında İzmir Valiliği'ne gönderdiği cevap yazısında yetkinin İl Trafik Komisyonu'nda olduğunu belirtti. Cevaben bakanlıktan gönderilen yazıda her şey gayet açık ve net bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen bizi kimse dinlemedi. Biz de dava açtık. Mevcutta zaten 1000'e yakın S plakalı araç sahibi işsiz ve boşta geziyor. Buna rağmen Büyükşehir, 'ihtiyaç var' diye 500 adet S plakası ihalesi gerçekleştirdi. Şimdi bu plakaları alanlar mağdur olacak. Dolayısı ile de tazminat hakları doğacak. Biz oda olarak üyemiz olsun olmasın tüm vatandaşlarımızın haklarını gerek maddi gerekse manevi olarak sonuna kadar hukuki yollardan arayacağız ve savunucusu olacağız.
Mağdur olan vatandaşlarımızdan odaya danışmadan hareket etmemelerini istiyoruz" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl kentte hizmet veren S plakalı servis araçlarının yetersiz kalması gerekçesiyle 1000 adet S plaka dağıtma kararı aldı. UKOME, İl Trafik Komisyonu'ndan aldığı yetki ile ilk etapta 500 adet 'S' plaka için ihaleye çıktı. Karşıyaka Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ihalede 491 adet 'S' plakası 6 bin 500 ile 16 bin 500 lira arasında değişen oranlarda satılarak sahiplerini buldu. Bunun üzerine İzmir Otobüsçüler ve Servisçiler Odası olayı yargıya taşıdı. Oda yönetimi 500 adet S plaka dağıtılmAsına olanak tanıyan UKOME kararının iptali istemiyle İzmir 1. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. İzmir 1. İdare Mahkemesi, yaptığı değerlendirme sonucu odayı haklı bularak belediyenin İl Trafik Komisyonu'ndan aldığı yetkinin yasal ve hukuksal açıdan dayanağı olmadığına karar verdi ve plakaların dağıtılmasına olanak tanıyan UKTOME Genel Kurulu kararını iptal etti.

TEMYİZ EDİLDİ
Yaşanan gelişme üzerine Büyükşehir, Danıştay'a başvurarak kararı temyiz etti. Hukuk Müşavirliği'ne de görüş sordu. Hukuk müşavirliği de plakaların iptal edilmesi yönünde görüş bildirdi. Bunun üzerine geçtiğimiz hafta toplanan UKOME Genel Kurulu'nda, dağıtılan 591 adet S plakanın iptal edilmesi ve hak sahiplerinden geri alınması kararlaştırıldı. İzmir genelindeki trafik tescil bürolarına, trafik denetleme şube müdürlüklerine yazı yazılarak plakaların iptal işleminin gerçekleştirimesi istendi. Plakaların iadesi kararı servisçilik yapan araç sahiplerini zor durumda bıraktı. İhale ile plaka alan bazı vatandaşların borca girerek araçlarını yenilediği, plakaların iptal edilmesi ile maddi sıkıntı içine düşeceği belirtildi. Servisçiler, "Borç harç bulup ihaleye girdik. Yeni araçlar alıp iş bağlantıları yaptık. Şimdi hem biz hem de anlaştığımız okul ve işyerleri mağdur olacak" dedi.

Para iadesi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Şimdi ne olacak bilmiyoruz. Yaşayıp hep birlikte göreceğiz. Yargı kararına uymak zorundayız ve uyuyoruz. Vatandaşa paralarını iade edeceğiz. Biz böyle bir ihtiyaç olduğuna inandığımız için bu ihaleyi yaptık. Bundan sonra S plakalı araçlar herhalde 'T' plaka olarak çalışacak. 'S' plakanın yargıya gitmesinin ardından ne var bilemiyorum" diye konuştu.

 

yeniasir.com.tr

 

6852
0
0
Yorum Yaz