İzmir'in Gaziemir'deki Uzay kampı 10 yaşına basıyor

2010-01-20 22:16:00
Uzay kampı 10 yaşına basıyor
 
 
10 yılda 45'in üzerinde ülkeden 90 bin katılımcı...

 


İzmir'in Gaziemir ilçesinde Ege Serbest Bölgesi içinde yer alan Uzay Kampı Türkiye'de, kurulduğundan bugüne kadar geçen 10 yılda, 90 bin kişiye uzay kampı eğitimi verildiği bildirildi. Uzay Kampı Türkiye Pazarlama ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Melda Güner, yaptığı açıklamada, 10 yılda 45'in üzerinde ülkeden 90 bin katılımcıya eğitim verildiğini söyledi. Güner, 10. yılını kutlamaya hazırlanan dünyanın 4. uzay kampı olan Uzay Kampı Türkiye'de, hem çocuklar, hem de yetişkinler için farklı programlarla eğitim verilmeye devam edildiğini kaydetti. Uzay Kampı Türkiye'nin, 12 Haziran 2000'de açıldığını ifade eden Güner, şu bilgileri verdi: ''Merkezimizde, günümüze kadar 45'in üzerinde ülkeden 90 bin katılımcıya eğitim ve hizmet vermiştir.

ABD, Kanada ve Belçika'da bulunan benzerleriyle aynı kalitede eğitim veren Uzay Kampı Türkiye'ye, bugüne kadar aralarında ABD, Portekiz, Fransa, Almanya, Çin, Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Katar, Romanya, İsrail ve Kazakistan gibi ülkelerden katılımcılar geldi. Uzay Kampı Türkiye tam entegre bir bina olarak projelendirilmiştir. Toplam 325 yatak kapasiteli yatakhaneler, sınıflar, eğitim simülatörleri, bilgisayar, fen ve hidroponik laboratuvarları, Mars kontrol odası, yaklaşık birebir ölçülerdeki uzay mekiği modeli, yer kontrol merkezi, kafeterya, kantin, 8 yataklı revir, gözlemevi, sinema salonu, yıldız evi (planetaryum) ve değişik sergi alanları aynı bina içerisinde yer almaktadır.'' Uzay Kampı Türkiye'nin öncelikle 7-15 yaş grubundaki öğrencileri bilim ve teknoloji alanlarında bilgilendirip, uygulamalı eğitimlerle bireysel gelişimlerine katkı sağlamayı hedeflediğini bildiren Melda Güner, Türkçe ve İngilizce sunulan programlarda öğrencilerin NASA tarafından hazırlanan eğitim simülatörleriyle uygulamalı eğitim almanın yanı sıra takım çalışması ve liderlik becerilerini geliştirmeye yönelik değişik aktivitelere katıldıklarını söyledi.

YARI YIL TATİLİ İÇİN ÖZEL PROGRAMLAR

Uzay Kampı Türkiye'nin yetişkinlere yönelik programlarıyla şirketlere de farklı alternatifler sunduğunu belirten Güner, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Kamp, şirketlerden gelen talepler ve kurum gereksinimlerine bağlı olarak programlar hazırlamaktadır. Katılımcılar, simülatör kullanımı, uzay mekiği uçuş görevi, teleskopla gökyüzü gözlemleri yapmanın yanı sıra liderlik, takım çalışması, iletişim, problem çözme, müzakere teknikleri ve zaman yönetimi konularında profesyonel eğitimlere de katılabilmektedir. Programlar, gelen taleplere göre 1 veya 2 günlük, konaklamalı veya konaklamasız olarak yapılmaktadır.'' Uzay Kampı Türkiye'nin yarı yıl tatilinde öğrencilere yönelik güzel programlar hazırladığını kaydeden Güner, kampta öğrencilerin, astronot simülatörleri kullanımı, uzay mekiğiyle sanal ortamda uzay yolculuğu, teleskopla gökyüzü gözlemi, robot tasarlanıp yapılması, ilginç bilimsel gösterilerin izlenmesi, model roket yapılıp fırlatılması ve yıldız evinde takımyıldızların incelenmesi gibi birçok eğlenceli ve eğitici aktiviteye katılabileceklerini bildirdi. Güner, Uzay Kampı'nda yarı yıl tatilinde, 5 Günlük Uzay Kampı Programı, Robot Aktiviteli 5 Günlük Uzay Kampı Programı, Aile-Çocuk Programı, 2 Günlük Yıldızlar ve Gezegenler Macerası gibi farklı programlar sunulduğunu açıkladı. Güner, rezervasyon işlemleri ve programlarla ilgili ayrıntılı bilgi için ''www.spacecampturkey.com'' internet adresi veya ''0 232 252 35 00'' telefonun aranabileceğini söyledi.

 

yeniasır.com.tr.

 

 

175
0
0
Yorum Yaz