Kabızlık çeken bebeğinize ne vermelisiniz?

2009-08-17 20:16:00
Kabızlık çeken bebeğinize ne vermelisiniz? Kabızlık çeken bebeğinize ne vermelisiniz? Uzmanlar, kabızlığı olan bebeklere kesinlikle müshil ilacı verilmemesini, bol bol su ve meyve suyu içirilmesini öneriyor. İşte diğer öneriler..

Kabızlık bebeklerde ve küçük çocuklarda sık karşılaşılan bir rahatsızlık. Her bebeğin bağırsaklarının çalışma düzeni ve dışkılama sıklığı farklı olduğu için bazı bebekler her gün kaka yapmayabiliyor. Kabızlık yaşayan bebekler, dışkılama sırasında zor anlar yaşıyor. Bu bebeklerden biri de Gülçin Bayrak.

Bir aylıkken kabız olan Gülçin bebeğin dışkılama sırasında yaşadıkları objektiflere yansıdı. Oldukça zorlandığı görülen bebek, bir ara zorlanmadan dolayı dilini dahi dışarı çıkarıyor. Dışkılama sonrası derin bir nefes alan Gülçin bebek, rahatlayıp gülümsemeye başlıyor.

Sert ve zor dışkılamaya kabızlık deniyor. Çocuk sert kaka yaparken zorlanıyor. Makatta tahribat oluyor. Bu tahriş veya çatlak dışkılama esnasında acıya yol açıyor. Çocuk, bu nedenle dışkılamak istemiyor. Bu da kabızlığı arttırıyor. Bu şekilde bir kısır döngü oluşuyor. Bebekler oturmayı ya da emeklemeyi öğrenirken ve yürümeye başlamadan önce hafif kabızlık çekebiliyor.

Çocuğun tuvalet eğitiminde baskıcı olmak da çocuğun kaka yapmayı reddetmesine yol açıyor. Bunun sonucunda da kabızlık oluşabiliyor.

Sağlık uzmanları, kabızlığın giderilmesi için şu önerilerde bulunuyor:

"Çocuğunuz kısa süreli kabız olmuşsa telaş etmeyin. Kesinlikle müshil ilacı vermeyin. Biberonuna şeker katmayın. Özellikle sıcak havalarda bol bol su ve meyve suyu içirin.

Kabız olan çocuğunuzu uzun süre oturakta bekletmeyin. Oturakta çocuğa acele ettirmeyin. Oturağa oturmadan önce, makat çevresine biraz nemlendirici sürerseniz, dışkı yapmasını kolaylaştırırsınız. Oturma banyoları da çocuğunuzun dışkı yapmasını kolaylaştırır.

Çocuğunuza bol bol lifli gıdalar yedirin. Lifli besinler, bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı giderir. Lifli besinler; taze meyve ve sebzeler, özellikle erik, kayısı, incir, üzüm, karpuz gibi meyveler yedirin. Yeşil yapraklı sebzeler ve az haşlanmış karnıbahar, kereviz ve pırasa verebilirsiniz.

Kabız olan çocuğa bazı besinleri yasaklamak gerekir. Bunların arasında süt en önemlisidir. Kabızlığı olan bir çocuk süt içmemelidir. Ancak sabahları aç karnına ballı süt veya içine kuru inciri sekize bölerek kaynattığınız sütü vermenizde fayda vardır. Şeker, çiklet, gofret gibi kimyasalları bol olan gıdalardan da sakınmalısınız. Saf çikolata yiyebilir. Bebe bisküvisi yerine sade bisküviyi tercih edin.

Her gün iki çorba kaşığı keten tohumunu 12 saat suda beklettikten sonra, beklettiğiniz suyla kaynatıp çorbalarına katabilirsiniz. Bu yöntem kabızlığın tedavisi için önemli bir uygulamadır.

Çocuğunuz kaka yaparken ağrı sızıdan söz ediyorsa, çamaşırında kan izleri varsa, karnının alt bölümünde ağrı ve sancı varsa hemen doktora götürün."
Emrullah Bayrak

ion adjustTextSize(nSize) { nSize = dSize + nSize; if (nSize>24) nSize=24; if (nSize<10) nSize=10; document.getElementById('innerText').style.fontSize = nSize + "px"; dSize=nSize; } var dSize=12; adjustTextSize(0);

http://www.hayatifarket.com/

changeTarget(document.getElementById("news_content"))

1092
0
0
Yorum Yaz