Karaciğer nakil üssü, İzmir

2009-07-14 22:34:00
Karaciğer nakil üssü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nden sonra Özel Kent Hastanesi’nde de kurulan ekipler yılda 300 nakil yapacak TÜRKİYE’DE YAPILAN 600 NAKLİN YARISINI İZMİRLİ DOKTORLAR GERÇEKLEŞTİRECEK

ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

k4.jpgEge Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli Doç. Dr. Murat Kılıç ve ekibinin Özel Kent Hastanesi'ne geçmesiyle karaciğer nakil merkezi sayısının üçe yükseldiği, nakil sayısının ise 300 civarına çıkacağı İzmir, Türkiye'nin 'Karaciğer Nakil Üssü' olacak.
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki Karaciğer Nakil Programı Başkanı Doç. Dr. Murat Kılıç ve ekibinin bir ay önce Özel Kent Hastanesi'ne transfer olması İzmir için büyük bir avantaj sağladı. Bugüne kadar EÜ Hastanesi'nin (120), Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki (65) karaciğer nakil merkezleri tarafından yılda 200'e yakın karaciğer nakli operasyonu gerçekleştirilirken, 3. merkezin hizmete girdiği İzmir'de yılda 300 civarında karaciğer nakil operasyonu yapılacak. İzmir'de nakil merkezleri ve hastanelerin yetkilileri, Türkiye'de gerçekleştirilen 600'e yakın karaciğer nakil operasyonun yarısını gerçekleştirecek olan İzmir'in Türkiye'nin ve dünyanın sayılı nakil merkezleri arasında gireceğini ifade etti.

HASTANE AÇILIR
EÜ Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Opr. Dr. Ata Bozoklar, Kent Hastanesi ile birlikte İzmir'deki karaciğer nakil merkezi sayısını üçe yükseldiğini söyledi. Kent Hastanesi ile birlikte İzmir'deki karaciğer nakil sayısının 250 -300'ü geçeceğini belirten Dr. Bozoklar, bu durumun İzmir'i Türkiye'nin ve hatta dünyanın sayılı nakil merkezleri arasına sokacağını belirtti. Şu an karaciğer nakli olacak hastalarının yüzde 80'nin İzmir dışından geldiğini ifade eden Dr. Bozoklar, üç nakil merkezine sahip İzmir'de atılacak bazı adımlarla kentin karaciğer naklinde dünyaca ünlü merkezler arasında girebileceğini ifade etti. Dr. Bozoklar, "Hastaların İzmir'e gelişi, otellere yerleştirilmesi gibi hizmetler için bir ajans kurulabilir. Bir işadamı tarafından nakil hastası ve yakınlarının kalabileceği bir otel açılabilir. Yurt içi ve yurt dışından gelecek hasta ve yakınları kentin ekonomisinde büyük bir canlılık getirir. İşte şehre hayat verecek proje" diye konuştu.

DÜNYA ÇAPINDA
İzmir'in karaciğer naklinde dünyanın sayılı bölgelerden biri arasına girebileceğini belirten Özel Kent Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ruşen Yıldırım ise, yılda 120-200 karaciğer nakli yapmayı planladıklarını belirtti. Karaciğer nakil merkezlerinin doğal ve tarihi güzellikleri olan İzmir'in daha da tanınmasını ve sağlık yatırmalarının bu şehre gelmesini sağlayacağını anlatan Dr. Yıldırım, "ABD'deki Cleveland şehrinin dünyaca tanınmasını sağlayan o kentteki hastanedir. İzmir olarak Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı merkezlerinden biri olabiliriz" diye konuştu.

HOLLANDA’DAN
Hollanda'daki karaciğer nakil hastalarının İzmir'e getirerek Kent Hastanesi'nde nakil olması yönünde çalışma yürüttüklerini anlatan Dr. Yıldırım, "Bugüne kadar üniversite ve hastaneler şehirleri marka haline getirmiştir. İzmir büyük bir şehir. Sanayisi, tarihi ve doğal güzellikleri olan kent. İzmir'in bu konumunu daha da ileri götürecek atılımlara ihtiyaç var. Karaciğer nakil merkezleri bunun için önemli bir fırsat. Merkezler İzmir'in daha fazla tanınması, sağlık yatırımlarının artmasına neden olacaktır" dedi. Karaciğer nakil operasyonlarına başladıklarını anlatan Dr. Yıldırım, 20 hastanın sırada beklediğini ifade etti.

TARİHSEL GELENEK
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Karaciğer Nakil Grubu Başkanı ve Hastane Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu, 7 bin yıllık tarihi olan İzmir'in sağlık alanında her zaman dünyaya öncülük ettiğini belirterek, "Bu başarı İzmir'in tarihsel geleneğinde var. İzmir'deki çok kıymetli karaciğer nakil ekipleri, karaciğer nakil programını başarıyla sürdürecektir" dedi. İzmir'de 3. karaciğer nakil merkezi açılmasının, İzmir'e daha çok hastanın gelmesini sağlayacağını anlatan Dr. Astarcıoğlu, kentin ekonomik açıdan gelişeceğini ifade etti.

Herkes kazanacak
- İzmir'e yurt içi ve yurt dışı yolcu taşıyan havayolu ve karayolu şirketlerinin yolcu sayısı artacak.
- İzmir'deki otel, lokanta vb. hizmet sektörü canlanacak.
- Karaciğer nakil hastalarının tedavisi 6 ay sürüyor. Hasta ve yakınlarının kalacakları yere ihtiyacı olması nedeniyle emlak sektöründe de canlanma yaşanacak.
- İzmir'e yapılacak kamu ve özel sağlık yatırımları artacak.
- İzmir'in hem Türkiye hem de dünya gözünde prestiji yükselecek.

Uyumlu ekiplerin başarısı
Türkiye'deki karaciğer nakil merkezleri, yıllık nakil sayıları ve ekipleri:
1- Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi: 100 - 120
EKİP: Prof. Dr. Ahmet Çoker, Doç. Dr. Murat Sözbilen, Doç. Dr. Cüneyt Özek

2- Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi:    65
EKİP: Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu, Prof. Dr. Sedat Karademir, Doç. Dr. Hüseyin Astarcıoğlu
 
3- Özel Kent Hastanesi: 120 - 200
EKİP: Doç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu, Prof. Dr. Mehmet Alper

4- Malatya - İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi : 153
EKİP: Operasyonlar Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibi tarafından gerçekleştiriliyor.

5- İstanbul Özel Memorial Hastanesi : 75
EKİP: Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Prof. Dr. Koray Acarlı, Doç. Dr. Turan Kanmaz, Opr. Dr. Yücel Yankol

6- İstanbul Özel Florance Nightingale Hastanesi : 50
EKİP : Prof. Dr. Yaman Tokat, Prof. Dr. Yıldıray Yüzer, Doç. Dr. Barış Akın

7- Ankara Tıp Fakültesi Hastanesi : 50
EKİP : Prof. Sadık Ersöz, Prof. Dr. Kaan Karayalçın, Doç. Dr. Selçuk Haznedaroğlu, Doç. Dr. Acar Koç, Doç. Dr. Ramazan İdilman

8 Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi : 15             
EKİP: Prof. Dr. Ekrem Kaya, Doç. Dr. Remzi Emiroğlu, Doç. Dr. Murat Kıyıcı, Doç. Dr. Tanju Özkan, Dr. Salih Gülten ve Hemşire Sahriye Keskin
 
9- Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi : (sadece kadavradan yapıyor) 2
EKİP : Prof. Dr. Osman Abbasoğlu, Dr. Cahit Tanyel

YENİ ASIR

612
0
0
Yorum Yaz