Konservatuar eğitimi ilköğretimde başlıyor

2009-07-17 19:21:00
Konservatuar eğitimi ilköğretimde başlıyor
Nazilli Devlet Konservatuarı'nda eğitim ilköğretim çağnıda başlıyor. Yard. Doç. Dr. Özgür Elgün, "Her yıl 10 yetenekli çocuğa eğitim vereceğiz" dedi
sar1_1.jpgALİ SOYDEMİR

Nazilli'de geleceğin müzisyenlerini yetiştiren Nazilli Devlet Konservatuarı, şehrin sosyal hayatına renk getiren viyolonsel sanatçısı genç müdürü ile ilklere imza atmaya devam ediyor. Türkiye'nin ilk ilçe konservatuarı olan Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli Devlet Konservatuarı, lise düzeyine inmesi planlanırken bir adım daha ileri gitti ve ilköğretim düzeyine indi. Ülke çapında bulunan 31 devlet konservatuarı arasında yer alan Nazilli Devlet Konservatuarı'nda 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında ilköğretim bazında eğitime başlanacak. ADÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özgür Elgün "Her yıl en az 10 yetenekli öğrenciye eğitim vereceğiz" dedi.

SANAT HAYATI
Yüksek lisans ve doktora eğitimini Amerika'da burslu olarak tamamlamış, dünyaca ünlü çok sayıda sanatçı ile viyolonsel ve oda müziği çalışmış, ünlü müzik festivallerinde masterclass sınıflarına aktif olarak seçilmiş bir müzik adamı olan Yard. Doç. Özgür Elgün, Nejat Tekebaş'ın İzmir'in kültür ve sanat hayatına yaptığı katkıyı, Aydın'da da gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Bir anlamda, hocasına olan vefa borcunu, birikimini genç nesillerle paylaşarak ve doğduğu kentin sanat hayatı için çalışarak ödemek istediğini ifade eden Elgün, konhservatuvarın elde ettiği başarılarla övünüyor.
İlk mezunlarını gelecek yıl verecek olan konservatuar, Özgür Elgün ve çalışma arkadaşlarının yanı sıra üniversitenin ve yerel yönetimin desteğiyle, Türkiye'nin başarılı konservatuarları arasına girmeyi başardı. Öğretim Üyesi kadrosu az olan konservatuarda, her biri alanında başarılı meslektaşlarıyla lisans eğitimin yanında konservatuara girmek isteyen gençlere yarı zamanlı kurslar da veren Yard. Doç. Elgün, yetenekli gençleri lisans bölümüne hazırlıyor. Şu anda tam zamanlı olarak sadece yaylı çalgılar ve piyano ana sanat dallarında lisans düzeyinde eğitim verilen konservatuarı, önümüzdeki yıldan itibaren farklı sanat dallarda da eğitim verir hale getirmek için yoğun çaba sarf ediyor.

ÖNCÜLÜK EDECEK
Nazilli'de lisans eğitimini konservatuarda yapmak isteyen gençlerin yetiştiği bir konservatuar ilköğretim okulu ve konservatuar lisesi olmaması nedeniyle, bölgede bunu gerçekleştirmek için yürütülen çalışmalara öncülük eden Yard. Doç. Elgün, açılacak okullarla konservatuarda çok fazla sayıda öğrenciye eğitim verilmesini hedefliyor. Konservatuar eğitiminin temelden başlamasının yanı sıra ilçede 'Nazilli Oda Orkestrası' kurmak için de çalışmalar yürütüyor. Belediyenin sponsorluğunda kurulacak 'Oda Orkestrası' ile bölgenin kültür ve sanat hayatının hareketlendirilmesi hedefleniyor. Elgün'ün öncülük ettiği projelerden bir diğeri ise ilçeye konserler için mekan oluşturacak bir kültür sarayının kazandırılması. Bunun için belediye ile görüşmelerini sürdüren Elgün, kültür sarayının açılması ile Nazilli insanının zaten tutku ile bağlı olduğu sanata ilgisinin daha da artacağına inanıyor.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ
Okulun, Türkiye'nin ilçede yer alan ilk ilköğretim düzeyinde konservatuarı olma özelliği taşıyacak olmasının Nazilli için büyük şans olduğunu söyleyen ADÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özgür Elgün, geleceğin sanatçılarının yetişeceği Nazilli'nin ve Adnan Menderes Üniversitesinin prestij kazanacağını ifade etti. Elgün "Kentlerin ve üniversitelerin prestiji olarak kabul edilen konservatuarlar, bulunduğu yerin sosyal ve kültürel gelişimini hızlandırır. Nazilli, yaklaşık 3 yıl önce yakaladığı yarı zamanlı konservatuar olayında iki adım daha ileri giderek tam zamanlı lise devlet konservatuarı ve en önemlisi tam zamanlı ilköğretim devlet konservatuarına imza atıyor" dedi.

ÜCRETSİZ ÖZEL OKUL
Konservatuarın özel yapısına göre yetenek sınavı ile öğrenci alacaklarını belirten Elgün, "Hedefimiz her yıl 10 tane yetenekli öğrenciye eğitim vermek. Türkiye çapında ilkokul birinci sınıftan itibaren, yaylı çalgılar, keman, viyolin, viyolin senter ve piyano eğitimi almak isteyenler okulumuza gelebilir. Bu çocuklar 8 yıl boyunca almaları gereken tüm dersleri burada alacaklar. Üzerine ise konservatuarın gerekliliği olan müzik dersleri konulacak. Sonuç olarak eğitim kalitesi, ücretsiz özel okul gibi olacak" dedi.

YENİ ASIR

243
0
0
Yorum Yaz